5 životných lekcií, ktoré si môžeme zobrať od prírody

Prvú lekciu na dosiahnutie úspechu si môžeme zobrať od ďatľa. Áno, od ďatľa. Volá sa „lekcia realistického sústredenia sa“.

Ďateľ je omnoho múdrejší, ako my. Áno, udiera si hlavu o strom, ale robí to veľmi úspešne. Je realistický – nesnaží sa rozlomiť drevo napoly jedným úderom, ako to chcú viacerí z nás, a je sústredený – neklope do stromu zo všetkých strán. Sústredene udiera do toho istého bodu a pomaly sa dostáva k svojmu červíkovi. My však potrebujeme nie červíka, ale hneď celého hada, a nájsť ho chceme nie v tvrdom dreve, ale len tak, pod napádaným lístím na zemi.

Druhú lekciu na dosiahnutie úspechu si môžeme zobrať od ryby. Volá sa „lekcia prúdu“.

Ryba vždy pláva proti prúdu a napriek všeobecnej mienke je to správne. Nerobí to preto, aby si komplikovala život, ale aby popri nej pretieklo viac vody. Takto vedľa nej v prúde vody pláva viac potravy a kyslíka. A jej život sa týmto stáva oveľa bohatším. Avšak my, na rozdiel od ryby, sa vždy snažíme plávať podľa prúdu v stagnujúcom potoku, a ako výsledok, namiesto 40 rokov životných skúseností nahromadíme jednoročné životné skúsenosti 40 krát. Nechceme vystúpiť z komfortnej  zóny a potom sa čudujeme, prečo sme mali v živote tak málo možností. Chceme vyhrať životnú lotériu bez toho, aby sme si kúpili tiket.

Tretiu lekciu na dosiahnutie úspechu sa môžeme naučiť od malých levíčat. Táto lekcia úspechu sa volá – „ zašpiňte si papuľu krvou“.

Vedia sa učiť. Učia sa od starších skúsenejších levov. A učia sa nie podľa učebníc a rozhovorov, ale podľa činov. Vedia presne – aby sa naučili loviť, musia si zašpiniť papuľu krvou. My sa ale bojíme aj ruky si zašpiniť. Posadíme sa do lavíc a pozeráme sa na vyobliekaného zajaca, ktorý nás učí, ako treba loviť. Alebo čo ešte horšie, zatvárame sa doma a učíme sa sami so sebou, a keď nastáva čas lovu, nielenže nevieme loviť, ale sa bojíme aj pachu krvi.

Štvrtú lekciu na dosiahnutie úspechu si môžeme zobrať od psa. Je sociálna a volá sa „zamávaj chvostom prvý“.

V 21. storočí už nie je dôležité, čo robíš, ale k čomu dokážeš motivovať iných ľudí. A výborným príkladom je v tomto pes. Pes nerozmýšľa nasledovne: „Najprv ma zober domov, daj mi nažrať a okúp ma, až potom ti zamávam chvostom“. Pes ako prvý vám preukáže svoje city a až potom dostáva to, čo potrebuje. Pritom vás nenúti mu niečo dávať, ale dosiahne, že to chcete urobiť sám.

Piatu lekciu na dosiahnutie úspechu nám dá had. Lekcia sa volá „nesťažuj sa“.

Had nerozmýšľa: „Nemám ruky ani nohy, mám slabý zrak, nenarodil som sa v správnej krajine, nikto ma nemá rád, moji rodičia sa o mňa nestarali odkedy som sa vyliahol“. Had si poradí s tým, čo má, a dokonca sa aj bojíme tohto „zvieraťa – mrzáka“. A ak sa mu niečo nepáči, jednoducho si vymení kožu a plazí sa ďalej bez ľútosti.