Kŕmenie miniprasiatok

Odporúčania v kŕmení miniprasiatok.

Existujú 2 schémy kŕmenia:

V prípade, ak máte kašu, tak: 2% (v závislosti od toho, koľko zviera váži počas dňa) + 3-4% (v závislosti od toho, koľko zviera váži počas dňa), ovocie, zeleň počas celého dňa. Všetko 5% — v závislosti od toho, koľko zviera váži počas dňa.

Ak sa kaša v kŕmení nevyskytuje: tak 4-5% (v závislosti od toho, koľko zviera váži počas dňa) ovocie a zelenina + 3-5% (v závislosti od toho, koľko zviera váži počas dňa) tráva, zeleň, šaláty. Všetko 10% v závislosti od toho, koľko zviera váži počas dňa.

4

Čo musí obsahovať strava:

1.Byliny: kôpor, petržlen, koriandru, šalát, zeler.
2. Produkty obsahujúce proteín: brokolica, špenát, fazuľa, hríby, kiwi, avokádo, banán, slivky (sušené slivky), marhule (sušené marhule), papája, špargľa, karfiol, zeler, mrkva, sezamové semienka, tekvica, otruby.
3. Produkty obsahujúce železo: jablko, tekvica, granátové jablko, jahoda, banán, kľukva, citrón, pomaranče, mandarínky, brusnice, ananás, drieň, broskyne, špenát, marhule, hrušky, slivky, čierne ríbezle, šípová ruža, čučoriedky, egreše, pohánka.
4. Uhorky a paradajky neberte do úvahy – sú to vo väčšej miere potraviny, ktoré rátame k pitiu (vode).

3

Zakázané potraviny pre miniprasiatka:

 • chlieb, sucháre atď.
 • mäso
 • ryba
 • mliečne výrobky
 • pochutiny
 • zvyšky zo stola
 • varené zemiaky, zemiaková kaša, zemiaky v šupke (surové zemiaky bez klíčkov možno dávať namiesto kaše)
 • ryža, kukurica (možno dávať, no neodporúča sa)
 • biela kapusta (spôsobuje ťažké kŕče do takej miery, že zvieratko môže dostať infarkt)
 • cvikla (možná alergia)
 • mestská tráva, zeleň (obsahujú ťažké kovy)
 • soľ, cukor, čokoláda, cukríky, atď.
 • vňať paradajok a zelené paradajky
 • cibuľa v akejkoľvek forme
 • džúsy z krabíc
 • orechy, slnečnicové semienka, kôstky marhúľ atď.

2

Nemôžete im dávať nijakú potravu a maškrty určené pre farmárske prasatá, pre psy, pre mačky.

 1. Vitamíny, aminokyseliny a mikroelementy je potrebné dávať doplnkovo v akejkoľvek forme, a to napriek tomu, že vaše miniprasiatko jedáva len pestrú stravu. Vitamíny je možné dávať priamo, miniprasiatka môžu prijímať ganasupervit i ganominovit, no v žiadnom prípade im nemôžete dávať vitamíny určené pre farmárske prasatá, pretože vo väčšine prípadov tieto vitamíny obsahujú hormóny, ktoré podporujú zvýšenie váhy.
  Taktiež je možné podávať vitamínové komplexy určené pre človeka.
  Vitamínové komplexy musia obsahovať: lyzín, metionín, glycín, kyselinu glutámovú, horčík, meď, zinok, selén, železo. Vyberajte komplexy s najviac širokospektrálnym obsahom aminokyselín, mikroelementov a vitamínov.
  Vitamíny v prášku: ganaminovit a ganasupervit.
  Vitamínové komplexy: tetravit, e-selén, fermivit pre zvieratá, vitam (komplex aminokyselín).
  Probiotiká a prebiotiká – v periódach, do alebo po vakcinácii, zraneniach, operáciách, stresových situáciách, zmene bydliska. Možno požívať preparáty určené pre človeka, ale aj preparáty od veterinárov (subtilis, vetom/silné probiotikum/, hylak forte.
  Laktobacily, bifidobacily – baktérie v prípravkoch pre človeka. Na prevenciu – periodicky 1 raz do roka alebo podľa odporúčania veterinára.
 2. Kombinácia potravy a vitamínov.
  Ak dáte zvieraťu surovú alebo varenú mrkvu, tak je lepšie pridať ešte 1 tabletku vitamínu E alebo kvapku akéhokoľvek rastlinného oleja (50% оbsahuje tokoferol).
  Ak mu dáte glukonát vápenatý, je dobré mu počas dňa dať trocha rybacieho oleja (vitamín d).
 3. Tráva a seno.
  Za účelom hry je možné dávať seno pre králikov zo zooobchodov.
  Taktiež možno do jedla pridať lekárske trávy: žihľava, harmanček, ľubovník, tymian, ibištek, nechtík, atď.
  Predávajú sa aj suché morské riasy v zooobchdoch a v zoolekárňach.
  Pšeničné otruby v prášku sa taktiež predávajú v lekárňach.
  Trávy sa predávajú v lekárňach a zoolekárňach: vo forme liekov, vo vrecúškach, granulované.
  Lúčna svieža tráva, lístia stromov a kríkov – majú ju v obľube skoro všetky miniprasiatka, no každé z nich má v obľube niečo iné.
  Niektoré majú napríklad veľmi radi javor, trávu a maliny, iné miniprasiatka niečo iné.
 4. Sušené ovocie.
  Prasiatka majú veľmi radi sušené ovocie, je však potrebné vybrať také, ktoré neobsahujú cukor.
  Sušené ovocie (marhule, hrozienka, figy) sú kalorické, a keď ich chcete dávať zvieraťu, tak je potrebné počas tohto obdobia vynechať kašu a pridávať do potravy uhorku, paradajku alebo zeler, aby ste predišli smädu.
 5. Bobuľovité ovocie.
  Bobuľovité ovocie pridávajte do potravy postupne, aby ste sa vyhli alergii.
  Prasiatka majú radi kľukvu, granátové jablká, drieň, a to všetko je bobuľovité ovocie! Jahody, maliny, ríbezle spolu s listami a mladými výhonkami!
 6. Červená a biela dyňa (je možné podávať s kôrkou, ale je potrebné ich umyť)
  — majú ich veľmi radi, no potom treba kontrolovať chodenie na „nočník“.
 7. Soľ je pre svine jed.
 8. Potraviny pre miniprasiatko v najobyčajnejšom supermarkete:
  Mrkva, tekvica, jablká, hrušky, banány, kiwi (je možné podávať s kožou, ale je potrebné ich umyť), ananás, uhorky, paradajky, zeleň, šaláty. Veľmi dobré je im dávať pohánku.

Nuansy!!!

 • Ak chcete kŕmiť miniprasiatko varenou zeleninou alebo ovocím, treba vedieť, že zvieratko bude chodiť na toaletu častejšie, ako keď sa bude stravovať surovou zeleninou a ovocím alebo sušeným ovocím.
 • Nie všetky miniprasiatka majú radi brokolicu, špenát a zeleň – no tieto potraviny sa musia v potrave vyskytovať určite, a to v surovom i varenom stave. Najjednoduchší spôsob ako ich pridávať do jedál sú krémy, alebo jednoducho narezať na malé kúsky a zmiešať ich s banánom. Taktiež je potrebné v zime vmiešavať do jedla suchú trávu (žihľavu, harmanček, lístie brusnice, atď.)
 • Zeleň je dobré podávať vo forme hračky. Prekŕmiť zviera zeleňou nie je možné, môžete ju podávať do 10% (v závislosti od toho, koľko zviera váži počas dňa).
 • Malé kúsky ovocia a zeleniny je dobré podávať počas tréningu ako odmenu.
 • Pozor na uhorky a paradajky – sú nízkokalorické, preto pri zostavovaní menu pre prasiatko je lepšie túto zeleninu považovať za zeleň alebo vodu.
 • Pred odchodom do práce a pred spaním – je lepšie dať zvieraťu kašu alebo pyré z banánov a sezamu a jednou kvapkou rastlinného oleja – vo všeobecnosti je to kalorický príjem potravy. Takže, ak necháte prasiatko samé na dlhšie obdobie, môžete mu nechať kúsok (30-50gramov) zelene alebo šalátu v domčeku a ono bude mať čo robiť. Keď prídete domov, prasiatku môžete dať kúsok ovocia.
 • Ranné kŕmenie napríklad o 7mej – ovocie, následne pred odchodom do práce napríklad o 9tej – kaša alebo banánové pyré so sezamom alebo otrubami, 50gramov zelene do domčeku, príchod z práce o 8mej večer – ovocie, o 11tej večer pred spaním – kaša.
 • Smoothies je lepšie dávať len vtedy, ak si uvedomujete, že časť smoothies prasiatko vyleje a celé sa od smoothies zašpiní.