Medicínska starostlivosť

Odporúčaná medicínska starostlivosť o miniprasiatka

Kastrácia je pre chov miniprasiatka, ktorý je kanec a ktorý sa nachádza v dome alebo byte povinná do 3mesiacov! Sterilizácia svinky je dobrovoľná.

 1. Dehelmintizácia (odčervenie)
  Robí sa 10-14 dní pred očkovaním.
  Ak sa miniprasiatko zdržiava len doma a nevychádza vonku, tak sa dehelmintizácia odporúča raz za polrok.
  Ak miniprasiatko vychádza vonku, tak sa dehelmintizácia odporúča raz za 3mesiace.
 2. Očkovanie proti črevnej infekcii (ľubovoľné)
  Prvé očkovanie sa robí s preočkovaním, ďalšie nasledujúce raz za polrok alebo raz za rok bez preočkovania.
 3. Očkovanie proti klasickému moru prasiat
  Prvé očkovanie sa robí s preočkovaním, ďalšie nasledujúce raz za rok bez preočkovania.
 4. Očkovanie proti ruži nie je potrebné, pretože toto očkovanie prasiatka prežívajú veľmi ťažko, a keďže ruža sa dá liečiť, tak sa obyčajne toto očkovanie nerobí.
 5. Očkovanie proti besnote a iné očkovania sú ľubovoľné alebo podľa požiadaviek určitého miestneho združenia či asociácii v boji proti ochoreniam zvierat.
 6. Vitamín „železo“ sa vpicháva počas prvých dní po narodení. Ďalšie vpichovanie železa je ľubovoľné. Vitamíny skupiny B sa taktiež vpichávajú len na vaše požiadanie.
 7. Škrabance a odreniny – ošetrujú sa peroxidom vodíka, jódom, masťou levomekol.
 8. Vitamíny, aminokyseliny a mikroelementy je potrebné dávať ako doplnok stravy kedykoľvek, a to bez ohľadu na to, aká pestrá je strava miniprasiatka.
  Vitamíny v prášku: ganaminovit, ganasupervit.
  Vitamínové komplexy: e-selén, fermivit pre zvieratá, vitam (komplex aminokyselín).Vitamíny je možné dávať priamo,zvieratká môžu prijímať ganasupervit i ganominovit, no v žiadnom prípade im nemôžete dávať vitamíny určené pre farmárske prasatá, pretože vo väčšine prípadov tieto vitamíny obsahujú hormóny, ktoré podporujú zvýšenie váhy. Taktiež je možné podávať vitamínové komplexy určené pre človeka. Vitamínové komplexy musia obsahovať: lyzín, metionín, glycín, kyselinu glutámovú, horčík, meď, zinok, selén, železo. Vyberajte komplexy s najviac širokospektrálnym obsahom aminokyselín, mikroelementov a vitamínov.
 9. Probiotiká a prebiotiká – v periódach, do alebo po vakcinácii, zraneniach, operáciách, stresových situáciách, zmene bydliska. Možno požívať preparáty určené pre človeka, ale aj preparáty od veterinárov (subtilis – napríklad). Na prevenciu – periodicky – 1 raz do roka alebo podľa odporúčania veterinára.
 10. Laktobacily, bifidobacily – sú baktérie v prípravkoch pre človeka. Na prevenciu – periodicky – 1 raz do roka alebo podľa odporúčania veterinára.
 11. Kopytá sa obrusujú alebo pristrihávajú.
 12. Proti kliešťom, komárom a ovadom (jar – leto) je potrebné prasiatka chrániť tak, že im na bruško a nohy nastriekate spreje pre deti. Používať preparáty pre mačky a psy je nebezpečné, môže sa prejaviť alergia.
 13. V jeseni do príchodu chrípkového obdobia je dobré urobiť očkovanie proti chrípke alebo prijímať imunomodulátor (imunofan), pretože telo tak prijme potrebné vitamíny.

UPOZORŇUJEME, ŽE AK SA BUDETE NAVŠTEVOVAŤ NESKÚSENÝCH VETERINÁROV VENUJÚCIM SA MINIPRASIATKAM, MÔŽE TO SKONČIŤ PRE ZVIERATKO ZLE.
Kvalitní doktori chirurgovia a terapeuti s Vami BEZPLATNE prekonzultujú po telefóne, čo potrebujete, prídu k vám domov, príjmu Vás na klinike.

5