Prvé dni v dome

Prvé dni miniprasiatka v novom dome

Ak si zobertie miniprasiatko domov, prvé, čo musíte urobiť je nájsť mu miesto, kde bude mať toaletu. Musíte tam dať podnos alebo plienku (navlhčenú v jeho vlastnom moči),ohradiť, vložiť do oploteného areálu podstielku alebo postaviť prasiatku domček. Po jedle je potrebné pripomínať vášmu zvieratku, že musí „chodiť na nočník“.
Do času, kým si zvieratko zvykne na nové pachy a svoju toaletu, vypúšťať ho po celom areáli domu alebo bytu netreba. Treba to robiť postupne, rozširujúc jeho priestranstvo, teda miesto, kde sa môže pohybovať. Domček alebo podstielku premiestňovať môžete, ale podnos na toaletu sa premiestňovať neodporúča. Ak chcete zviera naučiť vykonávať potrebu vonku, treba tiež opakovane chodiť na jeden okraj ulice, kde bude chodiť na toaletu.
10

Aby ste mohli miniprasiatko zobrať vonku, je potrebné začať s druhou etapou adaptácie miniprasiatka v novom dome – naučiť ho zvyknúť si na vaše ruky. Na to je potrebné kŕmiť zvieratko z rúk. Brať ho na ruky, dávať ho sadnúť si na kolená, dávať jedlo s jednou rukou do dlane druhej ruky a kŕmiť ho. Takže ako sme už písali je potrebné ho často brávať na ruky, zohrievať rukami, hladiť, uspávať ho. Ak si prasiatko nezvykne na vaše ruky, začne pišťať, vrtieť sa a unikať. Zvyknuté prasiatko má v obľube ruky svojich vlastníkov, na rukách sa cíti v bezpečí, uzná svojich domácich za vedúcich.

Na vodu, umývanie, plávanie a potápanie si miniprasiatko môže zvyknúť pomocou potravy. Na začiatku položíte kúsky ovocia do prázdnej vane – to robíte niekoľko dní. Keď sa zvieratko prestane báť prázdnej vane, je tam spokojné, nesnaží sa vyskočiť, nepiští, tak mu môžete do vane naliať trocha vody a položiť tam kúsky ovocia. Ak budete postupne zvyšovať hladinu vody, môžete prasiatko naučiť plávať a potápať sa, a taktiež ho môžete umývať hubkou, v sprche, utierať uterákom.
9

Po kúpaní treba určite miniprasiatko zabaliť do niečoho teplého a položiť ho blízko k radiátoru a do teplého domčeka. Po kúpaní a ponáraní je takisto potrebné „posadiť ho na nočník“ počas doby 30-40minút!

Keď si miniprasiatko zvykne na vaše ruky, toaletu, na umývanie, možno pokračovať v jeho rozvíjaní a učení sa: chodiť po schodoch, voziť sa na výťahu, cestovať v aute, nosiť odev, stretávať hostí – to znamená učiť prasiatko činnostiam, ktoré sú pre váš život a život vašich blízkych bežné.

Sedieť, ležať, podávať labku, hľadať niečo a iné triky sa prasiatka naučia rýchlo a ľahko. To však nemá zmysel, ak prasiatko nie je naučené na vaše ruky, pravidlá a návyky vášho bežného života, čo je priam prirodzené, keďže s vami býva pod jednou strechou.

Je dôležité urobiť plán, podľa ktorého sa vám bude pohodlne prasiatko kŕmiť a pridržiavať sa ho. Dobroty musíte dávať len vtedy, keď sa ho niečo učíte. Kŕmenie zo stola – absolútne nie! Nemôžete tiež podporovať jedenie krikom a pišťaním.

Prasiatka sa radi rozprávajú, a keď počujú vašu reč, začínajú chrochkať – čo neznamená, že im to je nepríjemné – ale, že sa prasiatko s vami jednoducho rozpráva.
7